Konfirmáció

A konfirmáció alkalmával lesz valaki a református egyház teljes jogú tagjává. Az egyháznak azonban csak azok lehetnek tagjai, akik Jézus Krisztusban hisznek, és erről a hitükről vallást is tesznek. Az igazi – Szentírás szerinti helyes – hitről a Heidelbergi Káté 21. kérdés felelete világos tanítást ad:

Mi az igaz hit?

Nem csak az a bizonyos megismerés, melynél fogva igaznak tartom mindazt, amit Isten az Ő igéjében nekünk kijelentett, hanem egyszersmind az a szívbeli bizalom is, hogy Isten nemcsak másoknak, hanem nekem is bűnbocsánatot, örök igazságot, és életet ajándékoz kegyelméből, egyedül Krisztus érdeméért.

A konfirmációi felkészítés során egyrészt az igaznak tartott biztos ismeretet igyekszünk átadni, másrészt pedig a bűnbocsánat, és örök élet iránti szívbéli bizalmat is szeretnénk – amennyire ez rajtunk áll – a szívekbe plántálni.

Célunk, hogy a gyülekezet tagjaivá olyan testvéreket fogadjunk, akik Jézus Krisztus tanítványai, a Szentírás Istenét ismerik, benne bíznak, őt szeretik, és akarata szerinti szolgáló életet akarnak élni.

A fiatalok előtt hetedikes kortól kezdve megnyílik az ifjúsági óra, ahol közösen tanulmányozzuk a Szentírást, majd az alkalom után társasjátékok is elő szoktak kerülni. Szintén várjuk őket az ifjúsági napokra és táborokra. Szintén várjuk őket istentiszteleti alkalmainkra is.

Akik eljutnak arra az önálló döntésre, hogy szeretnének konfirmációi fogadalmat tenni, és a gyülekezet hitvalló tagjaivá válni, azok az ifjúsági óra mellett elkezdhetnek egy kétéves konfirmációi felkészítőt, amelynek keretében bibliaismereti, hitvallásismereti, valamint egyháztörténeti ismeretek sajátíthatóak el. Ez a felkészítő tanfolyam nem életkorhoz, hanem érettséghez van kötve. A felkészítés során folyamatosan követjük a konfirmandus előrehaladását, amely magába foglalja az alkalmankénti számonkérést is.

A felkészítés végén előzetes meghallgatásra kerül sor a lelkipásztor előtt. Amennyiben a lelkipásztor úgy javasolja, akkor kerülhet sor a presbitérium előtti beszélgetésre. A presbitérium a hitvallástételt meghallgatja, és ha az Isten igéjével, és hitvallásainkkal egyezik, az elhangzott hitvallást és a hitvallót bátorítóan megerősíti (konfirmálja) és fogadalomtételre bocsátja. Amennyiben valakinek a hitvallása nem megfelelő, akkor a presbitérium további előkészületeket javasol. Az ünnepélyes fogadalomtételt követően a konfirmandus részese lehet a gyülekezet úrvacsorai közösségének, és 18 éves korától az egyház teljes jogú tagja lehet.


Az egyháztagságról itt olvashatóak további részletek.

A fiatal konfirmandusok számára megtanulandó kérdés-feleletek a Heidelbergi Kátéból:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 21, 23, 28, 29, 31, 32, 39, 40, 43, 45, 53, 54, 56, 60, 62, 66, 68, 69, 71, 75, 77, 81, 83, 88, 89, 90, 92, 116, 119

Továbbá szükséges tudni a Biblia könyveit sorrendben.